Ukoliko se obistine najave budućih investitora, „Telekom” i „Orion” dobiće uskoro nove konkurente u fiksnoj telefoniji, već tokom ove godine, zahvaljujući liberalizaciji našeg tržišta telekomunikacija. Najozbiljniji kandidati su SBB-u (Srpske kablovske mreže) i „Telenor”, koji je i drugi operater mobilne telefonije. Kompanija „Telenoru” još 19. februara 2010. godine dobila je licencu za javne fiksne telekomunikacione mreže i usluge na teritoriji Srbije za drugog fiksnog operatera. Kompanija investira u izgradnju mreže optičkih kablova u Srbiji već više od godinu dana i spremna je da poveže potencijalne korisnike s fiksnom mrežom. Dalji razvoj fiksne telefonije u „Telenoru” zavisiće od liberalizacije tržišta i pristupa infrastrukturi „Telekoma Srbije”, ali ostaje strateško opredeljenje ove kompanije. Ponuda usluga fiksne telefonije biće razvijana pre svega za velike poslovne korisnike.
Ukoliko se obistine najave budućih investitora, „Telekom” i „Orion” dobiće uskoro nove konkurente u fiksnoj telefoniji, već tokom ove godine, zahvaljujući liberalizaciji našeg tržišta telekomunikacija.
Najozbiljniji kandidati su, kako nam je potvrđeno, SBB-u (Srpske kablovske mreže) i „Telenor”, koji je i drugi operater mobilne telefonije.
Goran Vasić, izvršni direktor korporativnog razvoja u „Telenoru”, rekao je da je ova kompanija još 19. februara 2010. godine dobila licencu za javne fiksne telekomunikacione mreže i usluge na teritoriji Srbije za drugog fiksnog operatera.
– Mi investiramo u izgradnju mreže optičkih kablova u Srbiji već više od godinu dana i spremni smo da povežemo potencijalne korisnike s fiksnom mrežom. Dalji razvoj fiksne telefonije u „Telenoru” zavisiće od liberalizacije tržišta i pristupa infrastrukturi „Telekoma Srbije”, ali ostaje strateško opredeljenje naše kompanije. Ponuda usluga fiksne telefonije biće razvijana pre svega za velike poslovne korisnike – kaže Vasić.
Dragica Pilipović-Čefi, generalni direktor SBB-a, navela je da se već duže vreme pripremaju za pružanje usluga fiksne telefonije svim svojim korisnicima.
– U avgustu 2011. godine obratili smo se Ratelu sa zahtevom da nas upišu u registar i dodele numeraciju koju bismo koristili od januara 2012. Zahtev za numeracijom je odbijen kao preuranjen. Sačekali smo 2012. godinu i prvog radnog dana Ratela, 9. januara ove godine, ponovili zahtev – objasnila je, ističući da ih raduju i novine na tržištu koje će uslediti.
– Ratel je predlogom pravilnika najavio i uslugu prenosa broja u fiksnoj telefoniji za decembar 2012. godine, što smatramo veoma pozitivnom regulativom i korakom koji će doprineti pravoj liberalizaciji i unapređenju tržišta fiksne telefonije – zaključuje Dragica Pilipović-Čefi.
U SBB-u navode da su tehnički i organizaciono potpuno spremni da ponude usluge telefonije svojim klijentima.
– Pripremili smo ozbiljnu infrastrukturu, koja će našim korisnicima pored standardnih usluga telefonije omogućiti i sve svetske trendove u telefoniji, kao što su virtuelne telefonske centrale, prijem faksa na i-mejl, istovremeno prosleđivanje poziva na više brojeva, inteligentnu govornu poštu i druge napredne usluge aktuelne u svetu – kažu u SBB.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da je najava ulaska novih igrača i u oblast fiksne telefonije dobra vest.
– Svako povećanje tržišne utakmice je dobro za potrošače, naravno ukoliko bude postojala zdrava konkurencija. Korisnici će tako sasvim sigurno dobiti kvalitetniju uslugu, niže cene, ali i mnogobrojne novine kojih u fiksnoj telefoniji još nema – ističe Papović.
Liberalizacija je predviđena Strategijom razvoja elektronskih komunikacija u Srbiji do 2020. Strategijom i akcionim planom za razvoj širokopojasnog pristupa do 2012. i Zakonom o elektronskim komunikacijama. Datum je preciziran u članu 149. Zakona, prema kome se „pružanje javno dostupnih telefonskih usluga preko javne fiksne telefonske mreže izuzima iz režima opšteg ovlašćenja do 31. decembra 2011.”, prenele su nedavno agencije.